На території області протікає 1401 річка загальною довжиною - 6066 км, 26 водосховищ загальною площею водного дзеркала 3579 га, об'ємом води 81,2 млн.м3 і 886 ставків загальною площею водного дзеркала 5627 га, об'ємом води 58,8 млн. м3.
Більшість річок області (80%) протікає в меридіальному напрямі по нахилу території. Це ріки, які належать до басейну Дністра, найбільшими з них є: Золота Липа, Коропець, Стрипа, Серет, Нічлава, Збруч.
Ріки басейну р. Дніпро - Іква, Вілія, Горинь - течуть на північний схід і гирла їх виходять за межі області. Вони мають пологі береги, повільну течію, слабо вироблені долини, заболочені заплави.
Ріки області мають змішаний тип живлення. Навесні вони поповнюються талими сніговими водами, улітку - дощовими, весь рік - підземними водами.
Найбільша ріка області - Дністер, протікає на південному заході і півдні і є природною межею між Тернопільською, Івано-Франківською і Чернівецькою областями.
Однією з найдовших приток Дністра на території області є ріка Серет довжиною 242 км, площею водозбору 3,9 тис. км2.
Загальна площа земель водного фонду у Тернопільській області складає 94681 га, у тому числі: басейн р.Дністер 79690 га, басейн р.Дніпро – 14991 га. Розподіл річкового стоку в середньоводний рік становить:
- загальні ресурси – 8,45 км3, в т. ч.
- приплив – 6,35 км3,
- місцевий стік – 2,10 км3.
На водні ресурси Тернопільська область не багата і за водозабезпеченістю займає 15 місце в Україні. В залежності від водності року на одного мешканця в області припадає лише від 1 до 1,5 тис. м3 води на рік.
До того ж розподіл водних ресурсів по території області нерівномірний. Найменше водозабезпеченими є Борщівський, Гусятинський, Заліщицький та Чортківський райони. Водні ресурси області використовуються для промислового, сільськогосподарського водопостачання, комунально-побутових потреб, енергетики, риборозведення, рекреаційних цілей.
Значна густота річкової мережі, маловодність, низька захищеність підземних водоносних горизонтів – причина недостатньої природної захищеності водних ресурсів від забруднення. Великої шкоди малим річкам завдає і дуже високий рівень розораності річкових водозаборів, при середньоєвропейській розорюваності 30-60% в області ми маємо 75-80%. Загальна водно-екологічна ситуація в області в цілому вимагає значного покращення. Проводиться робота по встановленню водоохоронних зон і прибережних захисних смуг річок і ставків. Розроблена документація по встановленню водоохоронних зон і прибережних захисних смуг річки Серет в містах Тернопіль та Чортків, ріки Коропець в м. Підгайці, малих річок в інших населених пунктах. За кошти орендарів водних об’єктів встановлені межі прибережних захисних смуг на орендованих ставках.