Річка Дністер
Територією Тернопільщини протікає одна з найкрасивіших у Європі і друга за величиною в Україні – річка Дністер. Давня назва цієї річки: Данастр, Тірас. Назва походить від давньослов’янських слів “дана” (“річка”) та “істер”(“швидкий”). Таким чином, Дністер - “швидка річка”. За легендою, у давнину тут, де зараз протікає Дністер, біг струмок, а вздовж нього жили люди. Мали вони незвичний календар. Кожен день позначали на піску - що не день, то інша позначка. Одного разу струмок розлився і затопив береги. Люди прийшли на берег, а позначок на піску не було. “Хто дні стер?” – запитували люди. Самі ж відповідали: “Струмок дні стер”. З того часу струмок, який дні стер, стали називати Дністер.
Дністер бере початок на північному схилі Карпат, з джерел, що виходять на північно-західному схилі гори Розлуч, біля с. Вовче на висоті близько 760 м, впадає в Дністровський лиман Чорного моря, за 35 км на південний захід від м. Одеси.
Його загальна протяжність – 1352 км площа водозбору 72100 км2. Загальне падіння 759 м, середній нахил водної поверхні -1,78%.
Русло рік звивисте, має ширину 50-300 м. Середня швидкість течії – 0,8-1 м/с. Дно гравійне, кам’янисте. Береги круті, обривисті складені суглинками глинистими і хрящуватими, місця супіщаними грунтами, на окремих ділянках скалисті.
На ділянці басейну випадає 500-700 мм опадів, причому 80% із них припадають на теплий період року.
Режим середньої ділянки Дністра висвітлюється на 2-х водопостах: в с. Нижнів Ів.-Франківської області та в м. Заліщики. Маючи складний характер живлення, режим річки характеризується весняною повінню та літньо-зимовою меженню, яка постійно переривається підйомом води під час випадання зливових дощів (дощовими паводками) у теплий період року і відлигами – зимою.
У межах області Дністер має довжину 262 км, площа водозбору становить 11307 км2.
Річки області – ліві притоки Дністра
Лівобережні притоки відзначаються відносною величиною і водністю. Початок свій беруть із джерел та невеликих заболочених озерець, протікають по Подільській височині, з півночі на південь, глибоко врізуються у плато, утворюючи в південній частині Тернопільської області високі каньйоноподібні долини. Завдяки річкам Золота Липа, Стрипа, Коропець, Серет, Нічлава і Збруч водність Дністра на відрізку каньйону помітно збільшується.
Річка Серет
Довжина річки -258 км, площа водозбору - 3900 км2. Відноситься до категорії середніх річок, ліва притока Дністра. Головний напрямок течії з півночі на південь. Ширина річища у горішній течії — 4-10 м, а у нижній течії — 25-50 м. Долішня течія характерна глибоким, вузьким яром. Річка Зарегульована численними ставами та водосховищами: Залозецьке, Вертелківське, Івачівське, Тернопільське, Скородинське, Касперівське. Діють дві ГЕС: Скороддинці, Більче-Золоте. (управління облводресурсів проводить моніторинг якості води по хімічних показниках Івачівського, Тернопільського та Касперівського водосховищ).
Річка Золота Липа
Довжина річки - 98 км, площа водозбору - 1414 км2. Протікає Бережанським, Підгаєцьким, Монастирським районами. (управління облводресурсів проводить моніторинг якості води по хімічних показниках у м. Бережани).
Річка Коропець
Довжина річки - 79 км, площа водозбору - 529 км2. Протікає Козівським, Підгаєцьким, Монастириським районами. (управління облводресурсів проводить моніторинг якості води по хімічних показниках Козівського водосховища).
Річка Стрипа
Довжина річки - 146 км, площа водозбору - 1608 км2. Протікає територією Зборівського, Козівського, Теребовлянського і Бучацького районів. (управління облводресурсів проводить моніторинг якості води по хімічних показниках у м. Бучач).
Річка Нічлава
Довжина річки - 81 км, площа водозбору - 885 км2. Протікає територією Гусятинського та борщівського районів. Вважається найбільш забрудненою річкою області. (управління облводресурсів проводить моніторинг якості води по хімічних показниках Борщівського та Мушкатівського водосховищ).
Річка Збруч
Довжина річки - 247 км, площа водозбору - 3330 км2. р. Збруч є прикордонною річкою між Тернопільською і Хмельницькою областями. Протікає Підволочиським, Гусятинським, Борщівський районами. (управління облводресурсів проводить моніторинг якості води по хімічних показниках у Підволочиську).
Дністер. Зони можливого затоплення на території сільських рад:
Борщівський р-н: 1.Худиківська 2.Бабинецька 3.Пилипченська 4.Устянська 5.Горошівська |
Заліщицький р-н: 1.Касперівська 2.Городецька 3.Зозулинська 4.Синьківська 5.Колодрібська 6.м. Заліщики 7.Добрівлянська 8.Устечківська 9.Зеленогайська 10.Івано-Золотівська |
Бучацький р-н: 1.Космиринська 2.Возилівська |
Монастириський р-н 1.Коропецька селищна 2.Устє-Зеленська 3.Вістрянська |